Kik azok a közúti közlekedési szakemberek?
Ez a gyűjtőfogalom egy sokrétű, különböző foglalkozásokat magában foglaló szakterület. Cikkünkben ebbe szeretnénk mélyebb bepillantást adni.
A közúti közlekedési szakemberek alatt azokat a személyeket értjük, akik közúti közlekedéshez kapcsolódó munkát végeznek, és bizonyos nemzetközi vagy hazai jogszabályok valamilyen alap- vagy továbbképzést írnak elő számukra. Ez az alap- vagy továbbképzés nem a jogosítvány, hanem valamely egyéb szükséges okmány, bizonyítvány, igazolás vagy oklevél megszerzését jelenti.
Mindannyian ismerjük József Attila Altató című versét, melyben a magyar irodalom egyik leggyakrabban idézett sorai biztatják elalvásra a kis Balázst. A „Tüzoltó leszel s katona! Vadakat terelő juhász! Látod, elalszik anyuka. -Aludj el szépen, kis Balázs” sorok számos átköltött változatával találkozhatunk, de például a „Közúti közlekedési szakember leszel s katona!” verzió ritkábban hangzik el a pályaválasztással kapcsolatos hétköznapi beszélgetések során. Pedig a közúti közlekedési szakemberek által végzett tevékenységek változatos világa a versben említett foglalkozásokhoz hasonlóan izgalmasnak tűnhet egy játékos pályaválasztási tanácsot hallgató gyermek számára.
Így, például, ki ne ábrándozott volna gyerekként arról, hogy
- egy 40 tonnás teherautó-szerelvénnyel járja Európa autópályáit,
- 16 méteres csuklós busszal manőverezik hajszálpontosan a szűk városi utcákban és találja meg a lehetetlen íveket,
- robbanóanyagot vagy egyéb veszélyes anyagot szállít,
- hatalmas kotrógéppel mozgat meg földhalmokat.
A felsorolt tevékenységek csak egy apró szeletét jelentik ennek a sokrétű szakterületnek. A számos egyéb idetartozó képesítés (taxivezető, fuvarozó vagy buszos vállalkozó, járművezető oktató) között biztosan van olyan, amiben a felnőttek nagy része is megtalálhatja a szépséget, a szakmai kihívást és kiteljesedést, illetve a hatalmas felelősséget.
A kiragadott izgalmas tevékenységek vagy bármely más, közúti közlekedési szakemberhez köthető feladatok végzéséhez szükséges képesítést úgynevezett szaktanfolyami képzés elvégzésével és sikeres vizsga letételével lehet szerezni. A képzésre az adott tevékenység típusra engedéllyel rendelkező képző szerveknél lehet jelentkezni, majd a Vizsgaközpont által vezényelt szakmai vizsgabizottság előtt kell a képzéstípustól függően elméleti és/ vagy gyakorlati vizsgát tenni.
A sikeres vizsgát követően a Vizsgaközpont kiállítja a képesítést igazoló okmányt és eljuttatja azt a vizsgázóhoz.
A KÖZLEKEDÉSI BALESETEK ÁLDOZATAINAK AZ EMLÉKNAPJA - NOVEMBER HARMADIK VASÁRNAPJA
Címke:
Miért fontos továbbra is foglalkozni a közúti biztonsággal? Minden év november harmadik vasárnapján (2024. november 17.) tartják a közlekedési balesetek áldozatainak az emléknapját, amely alkalmat...
ÁTMENETI SZÜNET A KÖZÚTI ÜGYFÉLSZOLGÁLATOKON
Címke: KÖZÚT,
Tisztelt Ügyfeleink! Tájékoztatjuk Önöket, hogy 2024. november 7-én és 8-án a Vizsgaközpont közúti ügyfélszolgálatai korlátozottan, kizárólag elektronikus úton lesznek elérhetők, a személyes ügyintézés ezeken a napokon szünetel. Az érintett tevékenységek 2024. november 11-én a...
ÁTMENETI SZÜNET A PÁLYAALKALMASSÁGI ÜGYFÉLFOGADÁSBAN
Címke: PÁV,
2024. október 3-án és 4-én szünetel az ügyfélfogadás a Pályaalkalmassági Vizsgálati Igazgatóságon (érintett helyszín: 1082 Budapest, Vajdahunyad utca 45.). A PÁV ügyfélszolgálatának félfogadási ideje IDE kattintva érhető el. Megértésüket és türelmüket köszönjük! ...